Kraljevo

KRALJEVO – KULTURA SEĆANJA, MESTA NAPETOSTI I OTPORA

Tekst koji sledi pokušaće da ponudi odgovore na osnovno pitanje kojim se vodi šire istraživanje Centra za primenjenu istoriju1, a to je na koji je način savremena istorija interpretirana, reinterpretirana, oblikovana i upisivana na mapu javnih, zvaničnih i potisnutih/alternativnih sećanja u gradu Kraljevu i njegovoj bližoj okolini. U tom pokušaju mapiranja i objašnjavanja najvažnijih mesta sećanja služimo se njihovim razumevanjem onako kako ih objašnjava Pjer Nora – kao topose koji su u isto vreme materijalni, simbolički i funkcionalni, te istovremeno „pripadaju dvama carstvima“ – jednostavni su i ambivalentni, prirodni i veštački (tj. stvoreni) plod neposrednog iskustva, ali i vrlo apstraktne obrade (Nora u: Brkljačić i Prlenda 2006, 36).

Kraljevo u istorijskoj perspektivi

Potisnuta sećanja: Izbeglice i društveno-ekonomska transformacija

Kraljevo u istorijskoj perspektivi

Kraljevo je grad u jugozapadnom delu Srbije i pripada Raškom okrugu.

Potisnuta sećanja: Izbeglice i društveno-ekonomska transformacija

Kao što je već rečeno u uvodu za ovaj tekst, jedan od procesa koji je presudno uticao na identitet grada Kraljeva, kao i na dinamiku njegovog socijalnog, ekonomskog i političkog života tokom devedesetih i u prvoj deceniji dvehiljaditih godina jeste izuzetno visok i intenzivan priliv izbeglica iz različitih delova bivše Jugoslavije, a posebno s Kosova. 

Društveno-ekonomska transformacija u Kraljevu

Preko zidova nacionalizama i rata: o antiratnom otporu u Kraljevu

Društveno-ekonomska transformacija u Kraljevu

Društveno-ekonomska transformacija u Kraljevu pratila je trendove koji su tokom dve i po decenije „tranzicije“ važili u celoj Srbiji: devedesete su uglavnom bile godine tokom kojih su ekonomskim i društvenim životom zemlje dominirale ratna ekonomija, sankcije uvedene Srbiji od strane međunarodne zajednice i tranziciona recesija. 

Preko zidova nacionalizama i rata: o antiratnom otporu u Kraljevu

Još jedno važno poglavlje istorije grada i još jedan aspekt potisnutog sećanja, ogleda se u otporima ratovima, mobilizacijama i, u jednom širem smislu, izrazitoj militarizaciji društva koja je bila ne delu većim delom 90-ih godina. 

Mesta zvaničnog sećanja

Javno sećanje: Murali i borbe oko njih

Mesta zvaničnog sećanja

Kao što je u uvodu teksta pomenuto, jedan od ključnih formativnih događaja vezanih za zvaničnu kulturu sećanja u Kraljevu tokom socijalističkog perioda vezan je za događaje iz oktobra 1941. kada je između 14. i 20. oktobra nekoliko hiljada Kraljevčana/ki najpre zatočeno, a onda streljano u znak odmazde zbog napada ustaničkih snaga na okupacionu nemačku vojsku.

Javno sećanje: Murali i borbe oko njih

S obzirom na simboličku važnost koju u zvaničnoj kulturi sećanja u Kraljevu ima rat na Kosovu, ne čudi podatak da je jedna od najvažnijih (i najnovijih) manifestacija javnog sećanja posvećena bici na Košarama, svakako najvažnijem mestu sećanja vezanom za rat na Kosovu čiji se mit brižljivo kultiviše, neguje i promoviše na svim nivoima – od državnog do lokalnog. 

Literatura

  • Gillis, John R.2006. Pamćenje i identitet: povijest jednog odnosa. U: Brkljačić, Prlenda Kultura pamćenja i historija. 169-195. Zagreb: Golden marketing-Tehnička knjiga
  • Glišić, Nenad. 2018. Stručna distanca. U: Politički ekstremizmi u muzejima Jugoslavije. 43-48. Beograd: ReEX
  • Karačić, Darko, Tamara Banjeglav i Nataša Govedarica. 2012. RE:Vizija prošlosti – Politike sjećanja u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji od 1990. godine. Sarajevo: ACIPS.
  • Kuljić, Todor. 2006. Kultura sećanja – teorijska objašnjenja upotrebe prošlosti. Beograd: Čigoja štampa.
  • Лађевић Петар, Владимир Станковић. 2004. Избеглички корпус у Србији према подацима пописа становништва 2002. Београд: Министарство за људска и мањинска права Србије и Црне Горе.
  • Nora, Pierre. 2006. Između Pamćenja i Historije. Problematika mjesta. U: Brkljačić, Prlenda Kultura pamćenja i historija. 21-43. Zagreb: Golden marketing-Tehnička knjiga.
  • Novaković, Nada G. 2017. Radnički štrajkovi i tranzicija u Srbiji od 1990. do 2015. godine. Beograd: Institut društvenih nauka.
  • Obradović, Marija. 2017. Hronika tranzicijskog groblja – Privatizacija društvenog kapitala u Srbiji 1989-2012, Ekonomsko-istorijska analiza. Beograd: Nova srpska politička misao.
  • Ristić, Ljubodrag. 2003. „Obeležavanje godišnjice streljanja u Kraljevu 1941. (1946-2000) – Komparativno istraživanje izveštaja u javnim glasilima Politika i Ibarske novosti“. U: Kraljevo oktobra 1941. 241-276. Kraljevo: Narodni muzej Kraljevo. Wayback Machine (archive.org)
  • Simijanović, Jovan. 2011. „Uticaj migracija sa Kosova i Metohije na demografski razvoj Kraljeva u periodu posle Drugog svetskog rata“, Baština. Priština/Leposavić
  • Stojčić, Marijana. 2022. Kultura sećanja i strategije reprezentacije prošlosti u Srbiji (u procesu objavljivanja)
  • Trifunović, Vojkan. Preko zidova nacionalizama i rata. (neobjavljeni rad)
  • Volkan, Vamik. 1998. „Transgenerational transmission and chosen traumas – An aspect of large-group identity“. Group Analysis, 34(1), 79–97.

Novinski članci:

Internet izvori: