Ruma

Uvod

Ruma je smeštena nasred Srema, između Dunava i Save, u podnožju Fruške Gore. Postoji jedan zanimljiv geografski kuriozitet vezan za geografski položaj Rume. Naime, kroz nju prolazi 45. uporednik, a na svega je petnaestak kilometara zapadno od 20. meridijana. Nalazi se na pravcu Beograd-Zagreb i od samog autoputa E-70 udaljena je svega šest, a od reke Save desetak kilometara. Ovo nesumnjivo govori da se Ruma nalazi na svojevrsnoj raskrsnici puteva, što je bila njena osobenost tokom čitave istorije postojanja grada. Prema poslednjem popisu iz 2011. (rezultati popisa iz 2022. još nisu dostupni – prim. aut) opština Ruma je imala 54.339 stanovnika, dok je u samom gradskom naselju živelo 30.076 stanovnika.1 Po nacionalnom sastavu, najveći procenat pripada Srbima (86,29%), dok od nacionalnih manjina najviše ima Hrvata (3,16%), Roma (2,39%) i Mađara (2,15%).2 Osim Rume, u ovoj opštini pripadaju i sledeća naselja: Buđanovci, Dobrinci, Donji Petrovci, Grabovci, Hrtkovci, Klenak, Kraljevci, Mali Radinci, Nikinci, Pavlovci, Platičevo, Putinci, Stejanovci, Vitojevci, Voganj, Žarkovac. Gradsko naselje Ruma predstavlja kulturni, zdravstveni, obrazovni, industrijski i turistički centar ovog regiona ka kome gravitira najveći deo stanovništva ove oblasti.  

Kratak istorijski pregled

Devedesete u Rumi (i okolini) – slučaj Hrtkovci

Kratak istorijski pregled

U istorijskim izvorima ime Ruma prvi put se pominje 1546. u Sremskom defteru, kao selo srednje veličine u Mitrovačkoj nahiji.

Devedesete u Rumi (i okolini) – slučaj Hrtkovci

Ratna decenija devedesetih je (i) u Rumi razdoblje značajnih promena. Sukobi na prostoru bivše Jugoslavije nesumnjivo su ostavili veliki trag na Rumu i njenu okolinu.

Neformalni vidovi otpora – borba za prigovor savesti

Antiratni i antimilitaristički pokret u Srbiji tokom 90-ih godina prošlog veka, premda gotovo potpuno u senci ratnohuškačke i nacionalističke politike, uspevao je nekako da pronađe načine da se progura na površinu i da, u nekim momentima, pruži značajan otpor.

Kultura (ne)sećanja

Zaključna razmatranja

Kultura (ne)sećanja

Sećanje na otpor ratu i militarizmu, kao i na progon hrvatskog stanovništva tokom devedesetih nema svoje mesto u zvaničnom, pa ni javnom sećanju. 

Zaključna razmatranja

Sudeći po informacijama koje se mogu pronaći na internetu, može se steći utisak da Ruma spada u red privredno jako razvijenih gradova, s gotovo minimalnom nezaposlenošću koja iznosi manje od 5 procenata (https://rtv.rs/sr_lat/ekonomija/aktuelno/ruma-privreda-sve-jaca-dolaze-nove-kompanije_1284121.html).

Literatura